Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
JTR LOGO inverted

Ağustos | Barış ve Sevginin Taşı; Peridot

4/8/2023
Ay Taşları

Barış ve Sevginin Taşı; Peridot


Peridot ağustos ayının doğum taşıdır. Bu özel taş, barış ve sevgiyi sembolize eder. Olivin mineral grubunda bulunan Peridot'un en iyi tonu saf çimen yeşili olmasına rağmen, çoğunluğunun kendine özel sarımsı yeşil bir rengi vardır. Büyük boyutlarda kesilmiş, rengi doygun olan Peridotlar nadir ve değerlidir. Mantonun derinliklerinde sertleşmiş lavlardan oluşan Peridot, ruhu ve bedeni olumsuz hislerden korur. Kişideki kıskançlık ve duygusal soğuklukları yok eder. Ruhu ve bedeni olumsuz hislere karşı korur. Kişiye şans, başarı ve mutluluk getirdiğine inanılır. Ayrıca; sinir sistemi bozukluklarına karşı etkilidir. Psikolojik rahatsızlıkları yenme konusunda kişiye yardımcı olur. Doku bozukluklarını yavaşlatıcı etkisi vardır.

Peridot, olivin mineralinin sarımsı yeşil bir değerli taşıdır. Peridotun yumuşak ve yağlı bir görünümü vardır. Saydam, parlak yeşil bir taş olarak Peridotun ele geçmesi çok zordur. Doğrudan, parlak güneş ışığında Peridot genellikle, sıcak ve sarımsı renge dönüşür. Bu yüzden antik zamanlarda “güneş ışığı ışınları içeren” taş olarak tanımlanmıştır. Bu değerli taş doğada oldukça zor bulunur.

Ağustos | Barış ve Sevginin Taşı; Peridot

Mısır’dan Gelen Yılan Taşı

Peridot ismi, Arapça “faridat”tan gelen “mücevher” anlamındadır. Halk arasında “yılan taşı” olarak da bilinir. Mısırlıların ilk kaynağını, Kızıldeniz’de ıssız bir ada olan Zabargad’da keşfettiği söylenir. Peridot taşı birçok antik ve ortaçağ kültüründe değerli kabul edilirdi. Bu değerli taş  MÖ 2. Yüzyılda rahiplerin mücevherlerinde, sonrasında Ortaçağ Avrupa’sının kadehlerinde ve kiliselerinde kendini göstermiştir.

Mısır, Peridot için klasik bir kaynak olmakla birlikte, günümüzde taşın ticari üreticisi değildir. Burma Bölgesi de küresel anlamda üretim gücüyle bir diğer klasik kaynaktır. Avustralya, Brezilya, Çin, Kenya, Etiyopya, Norveç, Sri Lanka ve Antarktika da önemli ticari miktarlarda olmasa da üretici ülkeler arasında yer alırlar.

Peridot, sertlik derecesi çok yüksek olmayan taşlar arasındadır. Bu sebeple ultrasonik temizleyiciler, peridot taşlı mücevherleri temizlemek için ideal bir yöntem değildir. Ayrıca peridotlar, aşırı sıcağa da duyarlıdır, bu nedenle bakım sırasında buharlı makineler kullanılmamalıdır. Peridot taşlı bir mücevher temizlerken, yumuşak nemli bir bez veya yumuşak yapılı bir diş fırçası kullanmak en iyi yöntemlerden biridir.

benzer bloglar
TÜM BLOGLAR