Mücevher İhracatçıları Birliği ile birlikte dev bir eğitim kampanyasına imza attık.

15/6/2023
ETKİNLİK

Mücevher İhracatçıları Birliği ve JTR işbirliği ile yapılmış olan burslu pırlanta eğitimlerinin ilk etabını tamamladık. Türkiye’de bir ilke imza atıp İstanbul ve Antalya'da onlarca sınıfta 1000'den fazla öğrenciye eğitim verdik.

JTR eğitimlerinden mezun olan öğrencilerimiz için pırlanta parlaklığında bir mezuniyet töreni düzenledik. Bu özel etkinlikte, öğrencilerimizin başarılarını kutlamak ve onlarla heyecanlarını paylaşmak için bir araya geldik.

Eğitim programı hakkında bilgi veren JTR CEO’su Mehmet Can Özdemir, aylar süren eğitim maratonunu özetleyerek bu maratonda özveriyle çalışan tüm eğitmenlere teşekkür etti. Kısa süre önce dünya çapında akreditasyon kuruluşları tarafından onaylanan dünyanın en nitelikli iki laboratuvarından birini Türkiye’nin mücevher endüstrisine kazandırmaktan gurur duyduklarını anlatan Özdemir; “Türkiye’mize gurur verecek başarılara imza atıyoruz. Teknoloji geliştirerek, mücevher raporu vererek ihracatımızın kalitesini yükseltiyoruz. Artık firmalarımız aldıkları ürünlerin ne kadar gerçek olduğundan şüphe etmeyecekler. Tüm bilgi ve birikimimizi bir yandan da eğitime yönlendiriyoruz.” diye konuştu.

Eğitimlerin devam edeceğini duyuran ve kısa sürede 700 kişiye eğitim verilmesinin sektörün gururu olduğunun altını çizen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın da şöyle konuştu:

“Göreve gelirken vaad ettik. İnsan kaynağımızın niteliğini yükselteceğiz ve sektöre nitelikli insanları kazandıracağız dedik. Bugün geldiğimiz nokta henüz başlangıç. Artık yabancı dil bilen, pırlantayı en yetkin uzmanlardan öğrenen insanlarımız özellikle turistik bölgelerde iş başında…. Biz her ne kadar TİM verilerinde görünmese de turiste yapılan satışın da ihracat olduğunu düşünüyoruz. Hem de doğrudan ihracat, nakliyesi, konşimentosu şusu busu yok. Bu şekilde işimizi ve kalitemizi daha da büyüteceğiz ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”

İhracatı geliştirmek için dünyanın bir ucundan diğerine koşturduklarını anlatan Yakın, Mücevher İhracatçıları Birliği üye sayısını kısa sürede 936’dan yüzde 39 artışla1306’ya yükselttiklerini söyledi. Mücevher ihracatının deprem, sel, savaş dinlemeden geçen yıla göre yüzde 19,96 artış göstererek 2 milyar 717 milyon Dolara yükseldiğinin altını çizen Yakın TİM verilerine göre ihracatın yıl sonu itibariyle 7,5 milyar doların üzerine çıkmasını hedeflediklerini; dolaylı olarak yurt dışına yapılan satışlarla beraber sektörün ekonomiye katkısının 20 milyar doların üzerine olacağını söyledi.

Mücevher İhracatçıları Birliği ile birlikte dev bir eğitim kampanyasına imza attık.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, konuşmasında hükümet olarak sanayicinin, üreten kesimin desteklenmesi için her türlü çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: 

“Mücevher ihracatımız dünyada ilk 3 ülke arasında olmasına rağmen ciddi bir nitelikli personel açığı vardı. Bu tabi ihracatın da gelişmesinde önemli bir etken. Bugün burada 700 yeni arkadaşımızın pırlanta gibi katma değeri yüksek bir alanda eğitimi tamamlaması nedeniyle bulunuyoruz. Arkadaşlarımıza çalışma hayatında başarılar diliyorum. Bu kişiler sertifika alarak ürettiği ürünleri dünyaya pazarlayacak. Sektörde yaklaşık 6 bin imalatçı-ihracatçı firma var. Bu sayının da hızla artması ve daha çok kanaldan ihracat yapması önemli. Biz de bakanlık olarak gençlere yönelik KGF desteği veriyoruz. 35 yaşına kadar olan gençlerimiz desteklerden yararlanıp işlerini kurabilirler. Bugüne kadar her zaman yatırımcının, ihracatçının yanında olduk. Bu politikamızı sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından eğitimini tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazananlara diplomaları verildi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, MİB Başkanı Burak Yakın, MİB Başkan Yardımcısı Ayhan Güner, İMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, MİB Yönetim Kurulu üyeleri, JTR CEO’su Mehmet Can Özdemir diplomalarını verdikleri gençlerle birlikte gurur verici bir güne imza attılar.

JTR eğitimlerinden mezun olan öğrencilerimiz için düzenlenen pırlanta mezuniyet töreninin ardından, öğrencilerimize sektör öncüleriyle tanışma ve kendilerini tanıtma fırsatı sunuldu. Törenden sonra gerçekleşen etkinlikte, mezun olan öğrencilerimizin iş dünyasına adım atarken değerli bağlantılar kurmaları sağlandı. Öğrenciler, sektörde deneyimli profesyonellerle iletişim kurarak tecrübelerini paylaşma, ilham alma ve potansiyel iş fırsatları hakkında bilgi edinme şansına sahip oldular. Bu etkileşimli ortam, öğrencilerin gelecekteki kariyer yolculuklarında önemli bir adım oluşturdu.

Bu anlamlı törenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Öğrencilerimizin gelecekteki başarılarını desteklemek ve onlara yeni fırsatlar sunmak bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu mezuniyet töreni, pırlanta gibi parlayan öğrencilerimizin yeni bir başlangıç yapmasına vesile oldu. İleriye yönelik kariyerlerinde başarılarının devam etmesini dilerken, onları desteklemeye ve ilham vermeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz. Diploma törenine katılan tüm katılımcılara, tüm öğrencilere ve protokole katılan değerli konuklara en içten dileklerimizle bir kez daha teşekkür ederiz.

JTR Mezunları Diploma Töreni - 2023 görselleri için tıklayın.

Diploma almaya hak kazanan öğrenci listesi için tıklayın.

Dİğer Haber ve Etkİnlİkler

TÜM HABERLER